Dudinský Lesopark Búroš odetý v jesennom šate

Malé kúpeľné mestečko Dudince sa môže okrem známej liečivej dudinskej vody pýšiť aj krásnou prírodou v ich okolí. Priamo v centre mesta sa na ploche 20 hektárov rozprestiera Lesopark Búroš, v tesnej blízkosti liečebných domov. Využívajú ho zväčša kúpeľný hostia na krátke prechádzky.

V lesoparku sa nachádzajú  aj rôzne oddychové miesta, ale i fitpark, ktorý slúži na cvičenie pod holým nebom. Za liečebným domom Smaragd bol nedávno vybudovaný i pocitový chodník naboso. Oceníte ho napríklad, ak máte problémy s plochými nohami, pohybovým aparátom či srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Lesopark Búroš sa počas jesene zaodeje do čarokrásnych farieb. Vďačí za to množstvu listnatých stromov, ktoré tu rastú ako napríklad hraby, duby a buky. Symbolom jesene sú i rôzne huby ako napríklad bedle či pečiarky, na ktoré môžete natrafiť pri prechádzke lesoparkom. Okrem toho tu môžete nájsť rôzne popadané plody či šípky.

Fitpark v lesoparku Búroš

Prírodná pamiatka Dudinské travertíny

V lesoparku sa nachádza azda najznámejšia prírodná pamiatka v Dudinciach, a to Dudinské travertíny. Dudinské travertíny tvoria viaceré chránené prírodné útvary v podobe aktívnych či neaktívnych pramenitových kôp. Pri každej sa nachádza informačná tabuľa s krátkym popisom. Náučný chodník vedie lesoparkom Búroš, ktorý obklopuje kúpeľný areál kúpeľov Dudince. Medzi stále aktívne a turisticky atraktívne travertíny patrí Kúpeľný prameň, ktorý sa nachádza oproti kúpalisku Dudinka.

Rímske kúpele

Poslednou najzaujímavejšou zastávkou náučného chodníka sú takzvané Rímske kúpele. Jedná sa o rozsiahlu pramenitovú kopu, v ktorej sa nachádza 32 umelo vytesaných jám štvorcového alebo obdĺžnikového pôdorysu. Traduje sa, že ich na tomto mieste vytesali Rimania pri ich ťažení na územie Slovenska. K mestu sa preto viaže známa povesť o víle Dudinke, ktorá prinavrátila život liečivou vodou synovi rímskeho vojvodcu.

Ak si chcete užiť čarovnú jeseň v Dudinciach, vyberte si zo širokej ponuky liečebných či relaxačných pobytov v Dudinciach. Na svoje si príde každý. Okrem krásnej prírody a rozmaznávania v kúpeľoch na vás čaká aj nový dudinský kúpeľný park s rôznymi atrakciami.

Scroll to Top