Pamiatky a zaujímavosti mesta Dudince

Kúpeľné mesto Dudince ponúka okrem návštevy kúpeľov aj množstvo zaujímavých atrakcií priamo v areáli mesta. Dudince sú vďaka svojej polohe výborným východiskovým bodom pre rôzne turistické trasy v blízkom alebo širšom okolí, čím ponúkajú množstvo zaujímavých tipov na výlety

Okrem oddychu v kúpeľoch je možné načerpať energiu z prírody, či tráviť voľné chvíle s priateľmi alebo rodinou. Lesoparkom Búroš, ktorým je obklopený kúpeľný areál, vedie krátky náučný chodník. Jeho zastávky tvoria relaxačné a informačné zóny. Dudince sú malým mestom, preto vynechať pre návštevníka jednu zo zaujímavostí v meste je priam nemožné.

Banská Štiavnica

Turistika v Dudinciach

V areáli kúpeľov, hneď v blízkosti kúpeľných domov, sa rozprestiera lesopark Búroš a ďalšie turistické chodníky, ktoré ponúka návštevníkom možnosť prechádzok či krátkej turistiky priamo v meste Dudince.  

Lesopark Búroš

Lesopark Búroš sa rozkladá na ploche 5,5 ha v blízkosti kúpeľných domov Rubín, Smaragd a Diamant. Samospráva mesta Dudince ho s pomocou Kúpeľov Dudince a OOCR zrevitalizovala. Dnes lesopark slúži nielen kúpeľným hosťom, ale aj obyvateľom mesta či návštevníkom. Bol vyčistený, obnovili sa chodníky, vybudované boli altánky a oddychové lavičky. Obnovené bolo aj okolie travertínových kôp. Lesopark je najvhodnejším miestom na doplnkovú procedúru, tzv. Nordic walking. Prechádzky v príjemnom prostredí pozitívne vplývajú na človeka.  

Kúpeľný chodník zdravia

Za liečebným domom Rubín bol v roku 2016 vybudovaný tzv. Kúpeľný chodník zdravia. Osadených bolo niekoľko cvičebných strojov, ktoré slúžia na jednoduché precvičovanie tela.  Pri každom zariadení sa nachádza popis, na čo slúži daný stroj a akú časť tela pri použití precvičujete. 

Rímske kúpele

Najznámejším miestom v Dudinciach sú azda po kúpeľoch tzv. Rímske kúpele, ktoré sa nachádzajú neďaleko amfiteátra. Miestna povesť hovorí, že ich vyhĺbili Rimania počas svojho ťaženia na územie dnešného Slovenska v 2 stor. n.l. Tvorí ich 32 kamenných bazénov štvorcového a obdĺžnikového pôdorysu vytesaných do travertínu. 

V miestach, kde sa nachádzajú v minulosti vyvierali minerálne pramene, ktoré boli rozvádzané do jednotlivých bazénov. Vybudované boli pravdepodobne v 19. alebo 20. storočí, pričom ich využívalo miestne obyvateľstvo. Dnes neslúžia svojmu účelu, napriek tomu sú pre návštevníkov atraktívne a sú jednou zo zastávok náučného chodníka.

Rimske kupele dudince

Dudinské travertíny

Dudinské travertíny predstavujú chránený prírodný útvar. Nachádzajú v kúpeľnom areáli na ľavom brehu toku rieky Štiavnica, na chránenom území o výmere 13 280 m². Tvoria ich viaceré objekty. Vznikli vyzrážaním minerálnych vôd v blízkosti prameňa. Unikátom sú najmä preto, lebo predstavujú najzachovalejšie tvary posledného obdobia tvorby travertínov. Na základe toho boli  v roku 1964 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Medzi ne patrí: 

  • Travertínová terasa: je rozsiahle územie na ľavom brehu toku Štiavnice, patrí medzi najmladšie útvary. Je stále aktívny pri tvorbe travertínov. 
  • Kúpeľný prameň : je to oválno-eliptická pramenitová kopa o výške 10 metrov, patrí k najvyšším kopám.
  • Tatársky prameň: jedná sa o veľkú, 6 – 8 m vysokú pramenitovú kopu. Povrch kopy je už zvetraný a zarastá flórou. Na vrchu sa nachádza pôvodný kráterový otvor výtoku minerálnej vody. Hovorí sa, že si pamätá útoky Tatárov.
  • Hostečný prameň: podobne ako Tatársky prameň aj Hostečný je vysoký 6 – 8 m. Nachádza sa neďaleko Tatárskeho prameňa, ukrytý vo vegetácii. V minulosti bol využívaný na liečbu reumy.
  • Šípová Ruženka: patrí k malým pramenitovým kopám, pričom je veľmi pekne zachovaná. Je asymetrická, na niektorých miestach je vysoká 2 m inde 0,5 – 1 m.  Na vrchole je otvor výtokového krátera. Hovorí sa, že v jeho okolí kedysi rástli ruže. 
  • Očný prameň:  malá pramenitová kopa o výške 2,5 m. Leží JV od Hostečného prameňa, vo východnej časti lesoparku kúpeľov. Na vrchole kopy sa nachádzajú dva kráterové otvory tzv. oči  o priemere 40 – 50 cm, ktoré boli pôvodnými vývermi minerálnej vody. Ľudia v minulosti verili, že má zázračnú liečivú moc.

Amfiteáter Dudince

Väčšina podujatí, ktoré sa organizujú v meste Dudince, sa koná v sálach jednotlivých liečebných domov. V letnej sezóne sa konajú podujatia aj pod holým nebom, ako napríklad každoročne organizované Dudinské kultúrne leto sa koná v priestoroch amfiteátra v kúpeľnom parku, v blízkosti futbalového štadióna.  

Altánok so slatinkou

V roku 2015 sa podarilo zachytiť v blízkosti kúpeľného areálu prírodnú minerálnu vodu slatinského typu. Od dudinskej minerálnej vody sa odlišuje tým, že neobsahuje sírovodík a má teplotu 11,5 °C. Minerálna voda je voľne prístupná pre verejnosť. Nachádza sa pod malým dreveným altánkom v blízkosti futbalového štadiónu. 

Dudinská zvonička

Dudinská zvonička bola pôvodne evanjelická zvonica, postavená v roku 1871. Počas 2. sv. vojny jej boli odobraté zvony pričom stratila svoj náboženský význam. Dnes slúži ako atrakcia. Nazývaná je aj dudinská šikmá veža vďaka svojmu nakloneniu. Momentálne je vychýlená o 51 cm. Nachádza pri hoteli Prameň asi 650 m od liečebného domu Rubín. 

Dudinská zvonička

Letné kúpalisko Dudinka

Letné termálne kúpalisko Dudinka sa nachádza v areáli liečebných domov, vo vzdialenosti 300 m. V rámci kúpaliska je k dispozícii rekreačný bazén, bazén s vodnými atrakciami, detský bazén a minerálny bazén s dudinskou liečivou vodou. V areáli sa nachádzajú rôzne bufetové stánky a občerstvenie. Parkovanie je zabezpečené na vlastnom monitorovanom parkovisku.  Viac informácií.

V okolí mesta Dudince sa nachádza niekoľko zaujímavých turistických trás a náučný chodník. Zistiť viac.

Mesto Dudince je známe najmä vďaka kúpeľom, travertínovým útvarom v areáli kúpeľného parku a letným termálnym kúpaliskom Dudinka

V rámci mesta Dudince sa nenachádza múzeum. 

Návrat hore