Nenechajte si ujsť Fašiangový sprievod v Dudinciach

Obdobie Fašiangov predstavovalo obdobie od Troch kráľov do až do Popolcovej stredy. Patrí medzi prechodné obdobia medzi koncom zimy a očakavaným príchodom jari. Oslavy Fašiangov patrili medzi tradičné podujatia v mestách a na dedinách, na ktoré sa tešili všetci obyvatelia. Ani kúpeľné mestečko Dudince tento rok nevynechalo túto krásnu slovanskú tradíciu. Príďte si aj vy užiť čas pred pôstnym obdobím spríjemní fašiangový sprievod, ktorý povedie ulicami mesta. Fašiangový sprievod v Dudinciach sa uskutoční v sobotu 11.2.2023.

Fašiangový sprievod v Dudinciach

Čo sú to fašiangy?

Pojem fašiangy predstavuje dlhé obdobie medzi Vianocami a začiatkom Pôstneho obdobia, ktoré trvá od sviatku Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Fašiangami sa označuje aj trojdňový sviatok, ktorý sa oslavuje na konci fašiangového obdobia. Fašiangy rovnako aj Veľká noc sú pohyblivé sviatky. Ak poznáme termín Veľkej noci v danom roku a dátum, na ktorý pripadá Popolcová streda, vieme si odvodiť jednotlivé fašiangové dni.

Tradícia osláv fašiangov

Pôvod fašiangových osláv mnohí hľadajú už v staroveku v bakchanáliách, teda oslavách na počesť boha vína, plodnosti a úrody Bakcha, v saturnáliách, ktoré oslavovali boha poľnohospodárstva a úrody Saturna alebo luperkáliách, čo boli sviatky spojené s pastierstvom, plodnosťou a rituálnou očistou. Bujaré veselie spojené s príchodom nového vegetačného roka a oslavy predjaria pripomínali práve neskoršiu fašiangovú zábavu. Podobné veľké oslavy poznáme aj z predkresťanského slovanského prostredia. V Čechách a aj na Slovensku majú fašiangové oslavy dlhú tradíciu. Obľúbenú ľudovú tradíciu sa nepodarilo nikdy vymaniť z povedomia ľudí, a preto pretrvala až do dnešných čias.

Najesť sa do sýtosti

Fašiangy v minulosti predstavovali čas hodovania a veselia medzi dvoma rôznymi pôstnymi dobami. Toto obdobie bolo spojené aj s rôznymi tanečnými zábavami, zabíjačkami, oslavami či svadbami. Po fašianoch nasledovalo ďalšie obdobie pôstu a odriekania pred Veľkou nocou.

Fašiangový sprievod

Fašiangový sprievod v podobe rôznych masiek a maškár prechádzali dedinou či mestom. Sprievod mal za úlohu obísť každý dom a žartovať na účet hospodára či gazdinej. Sprievod sprevádzala muzika, pri návštevách sa potom spievalo a tancovalo. Nápadité maškary ľudia odmeňovali výslužkou, rozdávali tradičné fašiangové šišky, fánky, pampúchy ale aj koláče, vajcia, jablká, obilie, údené mäso alebo pálenka. Čím väčší strach maska vzbudzovala tým lepšie. Verilo sa, že takáto maska vystraší zlých duchov v dome. Súčasťou sprievodu boli i rôzne tradičné zvyky.

Fašiangový sprievod na dedine

Zdroj: Mesto Dudince radimeako.sk

Návrat hore