Na bicykel aj počas jesene a v zime? Vyskúšajte obľúbené cyklistické trasy v okolí Dudiniec

Kúpeľné mestečko Dudince leží v nadmorskej výške 140 m n.m. Mierne zimy vytvárajú ideálne podmienky pre cyklistiku aj v tomto ročnom období. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, kde si môžete v Dudinciach požičať bicykel a aké obľúbené cyklistické trasy môžete v okolí Dudiniec nájsť.

Požičovňa bicyklov v Dudinciach

Ak sa aj vy rozhodnete sadnúť na bicykel a spoznať okolie Dudiniec, je pre vás k dispozícii požičovňa bicyklov v Turisticko-informačnom centre v Dudinciach, ktoré sa nachádza oproti liečebnému domu Rubín.

Požičovňa bicyklov, elektrobicyklov a kolobežiek v TIK Dudince funguje od 30.10.2021 počas týždňa v doobedných a poobedných hodinách. Počas víkendu je príjem a výdaj bicyklov určený na presný čas. Ideálne je informovať sa vopred telefonicky či mailom. Ceny sa pohybujú rôzne, od druhu vozidla. Môžete si vybrať či si požičiate klasický horský bicykel, elektrobicykel či kolobežku na hodinu, deň či dva.

Cyklistické trasy v okolí Dudiniec

V okolí Dudiniec môžete na bicykli spoznať mnohé prírodné či kultúrne zaujímavosti. Vybrať si môžete z nasledovných cyklistických trás:

Tesárska cyklistická trasa

Tesárska trasa je najkratšou trasou. Ak si vyberiete túto trasu, v relatívne krátkom čase objavíte veľa zaujímavostí. Čaká na vás zaujímavá obec Terany, kde si môžete pozrieť klasicistický kaštieľ či vínne pivnice, Šinkov salaš či Dúpence a Tesársku roklinu.

Trasa má 18 km a vedie po prevažne rovinatom, len miestami mierne zvlnenom teréne. Je nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. 

Lišovská cyklistická trasa

Lišovská trasa vedie z Dudiniec do obce Lišov, cez Hontianske Moravce s späť do Dudiniec.  Časť Lišovskej trasy tvorí aj Tesárska trasa, s ktorou sa prekrýva. Počas výletu na vás čakajú  Lišovské skalné obydlia, Múzeum v Lišove, Galéria Fera Liptáka, kaštieľ v Hontianskych Moravciach či mlynský náhon v Dudinciach. 

Trasa patrí k náročnejším trasám, jej dĺžka je 24 km. Prechádza miernym rovinatým terénom, ale i náročnejšími pasážami, po asfalte či nespevnenej komunikácii. 

Súdovská cyklistická trasa

Súdovská trasa z veľkej časti kombinuje Tesársku a Lišovskú trasu. Z Dudiniec budete pokračovať do Lišova a cez Súdovce naspäť do Dudiniec. Obec Súdovce, ktorá bola známa rozsiahlym krajinárskym parkom a klasicistickým kaštieľom. Dodnes sa z nich zachovalo len južné krídlo a jediný, v súčasnosti chránený strom ginka dvojlaločného. 

v obci Lišov nájdete zaujímavé obydlia

Súdovská trasa je dlhá 33 km a patrí k náročnejším. Počas výletu sa vám naskytnú krásne výhľady na vyhliadkových bodoch Staré vinice, Berený háj či Kôrčiny.

Šahanská cyklistická trasa

Šahanská trasa vedie z Dudiniec k obci Slatina, cez Horné a Stredné Turovce do Šiah. Zo Šiah vedie trasa k meandrom Ipľa, cez obce Dolné a Horné Semerovce, až do Hokoviec a späť do Dudiniec. Počas výletu nevynechajte mnoho historických pamiatok, ktoré na vás čakajú či známy Prameň minerálnej vody Slatina.

Šahanská trasa má dĺžku 45 km, vedie po zväčša rovinatom teréne s niekoľkými vyhliadkovými bodmi. 

Hrušovská cyklistická trasa

Hrušovská trasa vedie z Dudiniec k hradu Čabraď a naspäť. Počas výletu na vás čaká niekoľko zaujímavostí. Nevynechajte príležitosť zastaviť sa v arboréte Feľata , prezrieť si ruinu Čabraďského hradu či ľudovú architektúru v Hrušove. 

Hrušovská trasa je vhodná pre zanietených a skúsených cyklistov, jej dĺžka je až 73 km. Trasa je rôzneho charakteru, pôjdete po nespevnených cestách ale i asfalte, rovinách, ale i exponovanejších úsekoch.

Cyklomagistrála Dr. Téryho

Cyklomagistrála Dr. Téryho je ozajstnou čerešničkou na záver. Vhodná je len pre skúsených cyklistov. Trasa, ktorá je dlhá 82 km, vás prevedie z Dudiniec až k Počúvadlianskemu jazeru neďaleko Banskej Štiavnice, cez Bátove a Žemberovce naspäť do Dudiniec.

Dudince sú na cyklistiku ako stvorené

V Dudinciach, samozrejme, nevynechajte príležitosť spoznať niekoľko zaujímavých pamiatok, alebo sa osviežte jednou z najvzácnejších liečivých vôd sveta. Ak by ste chceli vidieť v Dudinciach a v ich okolí čo najviac, odporúčame vám vybrať si zo širokej ponuky hotelov či liečebných domov a zotrvať tu na relaxačnom či liečebnom pobyte

Zdroj: www.dudince.sk/tic, www.cyklodudince.sk, www.kupeledudince.sk

Scroll to Top