Tipy na výlety v meste Dudinciach

Mesto Dudince, a najmä jeho okolie, ponúka svojim návštevníkom okrem pobytu v kúpeľoch možnosť spoznať prírodné, historické a kultúrne zaujímavosti. V neveľkej vzdialenosti sa návštevníkovi ponúka návšteva raritných obydlí v Brhlovciach, či očarujúca túra do Tesárskej rokliny. Kto má záujem cestovať trochu ďalej, ponúkne sa mu pohľad na krásy Štiavnických vrchov či Krupinskej planiny. A to stále nie sú všetky tipy na výlety, ktoré môžete absolvovať v blízkosti kúpeľov Dudince.

Tesárska roklina

Tesárska roklina je prírodná pamiatka o rozlohe 7 759 m². Nachádza sa v katastri obce Hontianske Tesáre. Jedná sa o kaňonovité údolie, ktoré vzniklo vyhĺbením vodného toku do vulkanickej horniny. Na stenách je zaznamenané usadzovanie a vrstvenie hornín. V údolí sa nachádzajú aj 4 vodopády. Roklina je priechodná iba v jednom smere.

  • vzdialenosť od Dudiniec – 7,7 km
  • Tesárska roklina je prístupná z obce Hontianske Tesáre, po červenej značke popri železničnej trati
  • dĺžka trasy – asi 2 km

Dúpence

Dúpence sú ďalšou pamiatkou v rámci obce Hontianske Tesáre. Nachádzajú sa v blízkosti Tesárskej rokliny. Ich pôvod a účel nie je dnes presne známy. Je však zrejmé, že boli vytvorené človekom. Dúpence si ako prvý všimol polyhistor Andrej Kmeť, ktorý ich aj popísal. Pravdepodobne boli vybudované v 16. storočí počas vpádov Turkov, ako skalné úkryty. 
V súčasnosti sú známe 4 skalné skrýše. Dnes sú pomenované podľa počtu dier.

  • vzdialenosť od Dudiniec – 7,7 km
  • Dúpence sú prístupné z obce Hontianske Tesáre, po červenej značke, ktorá vedie k Tesárskej rokline

Brhlovce

Od roku 1983 sú skalné obydlia v Brhlovciach vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu ľudovej kultúry. Unikátom sa stali skalné obydlia, vytesané do sopečného tufu v období nájazdov Turkov  v 16.-17. storočí. Neskôr ich obyvatelia začali využívať ako stále obydlia na základe príjemnej klímy.  Niektoré obydlia sú dodnes aktívne využívané. V rámci dediny sa nachádza aj expozícia ľudového bývania v tzv. uličke Šurda, ktorá je vysunutou expozíciou Tekovského múzea v Leviciach.

  • vzdialenosť od Dudiniec je 19,1 km
  • Expozícia je otvorená od apríla do novembra, denne od 9:00-16.00
  • Vstupné : Deti do 15 r. 0,50 €
  • Študenti, dospelí, dôchodcovia a ZŤP 1 €.

Brhlovce

Opevnený kláštor Bzovík

Opevnený kláštor Bzovík sa nachádza v okrese Krupina. Kláštor bol postavený v prvej pol. 12. storočia ako benediktínsky kláštor. Začiatkom 19. storočia začal objekt chátrať. V priebehu 2. sv. vojny bol kláštor miestnym obyvateľstvom rozobraný na stavebné účely, čím objekt utrpel posledné najväčšie straty.   Momentálne je kláštor v Bzovíku v stave zachovanej ruiny, pričom je stále možné obdivovať šikovnosť starých majstrov a krásu okolia Krupiny.

  • vzdialenosť od Dudiniec 26,5 km
  • Voľne prístupný, dobre viditeľný po odbočení z hlavnej cesty južne od obce. 

Bzovík

Banská Štiavnica

  • vzdialenosť od Dudiniec 39,8 km

Mesto zapísené na zozname UNESCO ponúka Ideálny priestor na celodenný výlet. Jedno z najnavštevovanejších miest na Slovensku. Nachádza sa tu viac ako 360 pamiatkových objektov. Najobľúbenejšími sú Starý Zámok, Nový Zámok, Trojičné námestie a Banské múzeum v prírode. Viac informácií.

Krupinské bralce

Krupinské bralce sú unikátnym prírodným výtvorom. Spadajú do chráneného územia prírodnej pamiatky o rozlohe 6 900 m². Za chránené územie vyhlásené v roku 1975. Ako prvý toto miesto popísal vo svojej práci Tovarišstvo polyhistor Andrej Kmeť. Krupinské bralce sa nachádzajú sa na území katastra obce Krupina. Jedná sa o 5 – boké andezitové piliere, ktoré sú vysoké 6 m. Predmetom ochrany je celý vrchol aj s priľahlým suťoviskom. 

  • vzdialenosť od Dudiniec 33,4 km
  • Ku Krupinským bralcom sa možno dostať po označenom turistickom a cykloturistickom chodníku pre horské bicykle z obce Žibritov
  • Dĺžka trasy je cca 2 km

Strážna veža Vartovka

Strážna veža Vartovka sa týči nad mestom Krupina. Patrí k posledným zachovaným strážnym vežiam na Slovensku. Postavená bola v roku 1564. V minulosti bola súčasťou obranného systému a chránila banské mestá pred nájazdmi Turkov, či povstaleckými armádami. Funkciu prestala plniť v 18. storočí. Obnovená bola naposledy v roku 2005. Dnes slúži ako vyhliadková veža, ktorá ponúka okrem príjemnej nenáročnej turistiky nádherné pohľady do okolia.

  • vzdialenosť od Dudiniec 29,2 km
  • Voľne prístupná, po modrej značke z centra Krupiny cca 30-40 min. pešou chôdzou

Čabraď

Prírodná rezervácia Čabraď sa nachádza v katastrálnom území obce Čabradský Vrbovok. Jej rozloha je 1 412 400 m². Rezervácia bola vyhlásená v roku 1967 s 5. stupňom ochrany.  Na území rezervácie sa nachádza početný výskyt viacerých druhov hadov a obojživelníkov, ktoré sú predmetom ochrany. Súčasťou rezervácie je aj Hrad Čabraď. Hrad sa písomne spomína už v roku 1276. V podhradí hradu sa nachádza. Kaplnka, ktorá bola postavená začiatkom 19. storočia v klasicistickom slohu.  

  • vzdialenosť od Dudiniec 37,2 km
  • Prístup z obce Čabradský Vrchovok po modrej značke, asfaltovou cestou až na laz Konské. Ďalej sa pokračuje po modrej značke do doliny až a ku samotnému hradu Čabraď. 
  • 1, 45 h, dĺžka trasy cca 6 km. 

Čabraď

Sitno

Národná prírodná rezervácia Sitno sa nachádza v katastri obce Ilija, ktorá je vzdialená od centra Banskej Štiavnice 4,6 km. Na území rezervácie sa nachádza množstvo vzácnych druhov flóry a fauny. Je tiež významnou archeologickou a historickou lokalitou. Na vrchole Sitna sa v minulosti rozprestieral Hrad Sitno aj s mohutným opevnením, okolo celej plošiny. Dnes stojí na vrchole Sitna drevená rozhľadňa, v ktorej sa nachádza bufet, ale aj malá expozícia o histórii a ochrane prírody. Zároveň slúži ako základňa správy CHKO Štiavnické vrchy. Nezaujalo vás Sitno? Vydajte sa na výlet priamo do centra Banskej Štiavnice. Aj tam to máte z kúpeľov Dudince len na skok. 

  • vzdialenosť od Dudiniec 39,9 km
  • Prístup je od jazera Počúvadlo po zelenej značke ku Tatárskej lúke. Tu sú dve možnosti, a to pokračovať 
  1. po zelenej trase po Náučnom chodníku Sitno. Táto trasa je menej náročná. Vedie ku Sitnianskemu hradu a následne sa napája na modrú turistickú značku, ktorá vedie k vrcholu Sitna. 
  2. po modrej značke a 289 schodoch na vrchol Sitna. 
  • Cca 2,5 h, dĺžka trasy 4 km
Návrat hore