Kúpele Dudince – najmladšie a zároveň najstaršie kúpele na Slovensku?

Okrem toho, že mesto Dudince je najmenšie mesto na Slovensku podľa počtu obyvateľov, kúpele Dudince sa tiež pýšia superlatívami a to hneď dvoma. Najstaršie a zároveň najmladšie kúpele na Slovensku. Je to vôbec možné? A je tomu naozaj tak?

Tajomstvo Rímskych kúpeľov

Možno ste už počuli o Rímskych kúpeľoch v Dudinciach. Kamenné vane vyhĺbené do travertínu. Vďaka nim sa mnohí domnievajú, že Rímske kúpele vybudovali Rimania, a preto kúpele Dudince patria k najstarším na Slovensku. 

Túto skutočnosť však nie je možné doložiť. Predpokladá sa, že jamy skôr vyhĺbili miestni obyvatelia, ktorí ich využívali na liečebné procedúry. Bola do nich totiž privádzaná liečivá voda.

Nech už kamenné vane vytvoril ktokoľvek, Rímske kúpele si môžete pozrieť dodnes. Ide o jednu zo zastávok náučného chodníka Dudinské travertíny.

Najmladšie alebo najstaršie kúpele na Slovensku?

Aj keď nevieme, či kamenné vane v Dudinciach naozaj vytvorili Rimania, s istotou vieme povedať, kedy vznikol prvý kúpeľný dom. Prvá písomná zmienka o dudinskej vode pochádza z roku 1549, ale prvý liečebný dom vznikol až o niekoľko storočí neskôr, v roku 1951. Preto sú Dudince najmladšie kúpele na Slovensku.

V prvom liečebnom dome bolo 24 drevených kadí, ordinácia lekára a zdravotná sestra. Neskôr pribudli odpočivárne, masáže, elektroliečba, ale aj lôžka v podkroví pre kúpeľných hostí. 

Po roku 1966 vznikli aj ostatné liečebné domy

Prvý liečebný dom však ostal v prevádzke len do roku 1970. V roku 1966 bol otvorený liečebný dom Rubín, neskôr Krištáľ – dnes Balneoterapia, Smaragd, Diamant a aj wellness hotely Flóra a Hviezda. Dodnes si v spomínaných hoteloch môžete užiť pobyt nielen cez zdravotnú poisťovňu, ale aj ako samoplatca.

Hoci je tradícia dudinských kúpeľov v porovnaní s inými známymi kúpeľnými mestami na Slovensku o niečo kratšia, v kvalite poskytovaných služieb rozhodne nezaostávajú. Dudince v súčasnoti patria medzi top 5 kúpeľných destinácií na Slovensku.

Zdroj: www.kupeledudince.sk

Scroll to Top