5 zaujímavostí, ktoré ste možno o Dudinciach nevedeli

Dudince sú malé, avšak pomerne známe kúpeľné mestečko, ktoré sa nachádza na juhu Slovenska. Mnohých môže prekvapiť, že Dudince oplývajú viacerými ,,naj.” V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme 5 zaujímavostí o Dudinciach, o ktorých ste možno nevedeli.

Unikátna liečivá voda

Dudinská liečivá minerálna voda patrí svojím zložením nielen k slovenským, ale i celosvetovým unikátom. Voda podobného zloženia, ako je tá dudinská, sa nachádza už iba v Japonsku a v známych francúzskych kúpeľoch Vichy.

Pitné vázy v Dudinciach

Dudinská voda sa vyvážala do Egypta či USA

Vtedajší nájomca kúpeľov Július Unterberger od roku 1921 vyvážal dudinskú minerálnu vodu do zahraničia, a dokonca aj do tak vzdialených krajín ako USA a Egypta pod označením „Dudinská Liečivá Voda” či ,,Kráľovná minerálnych stolových vôd“.

Dudince majú najväčší počet slnečných dní v roku

Okrem víly Dudinky, ktorá sa stala patrónom mesta, je symbolom Dudiniec aj slnko. Výborná poloha mesta a teplá stabilná klíma s vysokým počtom slnečných dní v roku vytvárajú ideálne podmienky pre príjemný oddych v kúpeľoch, ale i v ich okolí. Práve preto sú Dudince tak obľúbené spomedzi všetkých kúpeľných centier na Slovensku.

Od roku 2021 vás privíta socha Slnka, symbolu Dudiniec, v dudinskom kúpeľnom parku.

Dudince patria k najmenším mestám na Slovensku

Dudince radíme k najmenším mestám na Slovensku. Hoci v súčasnosti už nedržia toto prvenstvo, v roku 2011 boli podľa sčítania obyvateľstva najmenším mestom na Slovensku. Majú približne 1500 obyvateľov.

Prezident v Dudinciach

Kúpele Diamant majú k dispozícii pre svojich návštevníkov aj takzvaný prezidentský apartmán. Pomenovanie prezidentský dostal na základe toho, že tu bol ubytovaný bývalý prezident Slovenskej republiky Michal Kováč či iné politické a kultúrne osobnosti.

Ak by ste chceli aj vy bývať ako prezidenti, stačí vybrať si jeden z liečebných či relaxačných pobytov.

Mestečko Dudince

Ak ste všetkých 5 zaujímavostí o Dudinciach vedeli, gratulujeme vám. Ak nie, nezúfajte. Ako sa hovorí, je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Preto neváhajte ani chvíľu a vyberte si zo širokej ponuky hotelov v Dudiniciach a vyskúšajte unikátnu liečivú dudinskú vodu či klímu na vlastnej koži aj vy!

Zdroj: www.dudince-mesto.sk

Scroll to Top