3 mestá blízko Dudiniec, ktoré by ste nemali obísť

Keď zavítate do Dudiniec, hoci sa vám nebude chcieť ísť preč, predsa len navštívte Hontianske múzeum a galériu v Šahách, kaštieľ v mestečku Želiezovce a kráľovské banské mesto Pukanec. Tieto 3 mestá blízko Dudiniec ponúknu toho návštevníkom naozaj mnoho.

Šahy – prepojenie histórie a kultúry

Vzdialenosť od Dudiniec: 15 km

V Šahách v roku 1898 vzniklo Hontianske múzeum. S prestávkami slúžilo verejnosti až do roku 1924. Znovu, a tento raz na stálo, otvorilo návštevníkom svoje brány v roku 1992.

V Hontianskom múzeu tvoria hlavnú expozíciu predovšetkým archeologické pamiatky Hontu, ktoré predstavujú históriu regiónu od stredoveku až po súčasnosť. Galéria ponúka stálu expozíciu o živote a tvorbe akademického maliara Ľudovíta Simonyiho, ktorý vo svojich dielach zachytával aj výjavy zo života v Honte.

Múzeum spolu s galériou Ľudovíta Simonyiho pravidelne pripravuje pre návštevníkov okrem stálej expozície aj viaceré kultúrne a spoločenské podujatia. Expozícia Hontianskeho múzea je pre verejnosť prístupná každý deň okrem pondelka a nedele. Galéria Ľudovíta Simonyiho je otvorená každý pracovný deň okrem víkendov.

Budova galérie v Šahách

Želiezovce – turistický klenot

Vzdialenosť od Dudiniec: 36 km

Želiezovce sú drobným turistickým klenotom južného Slovenska. Obrovským lákadlom pre kúpeľných hostí a turistov je barokový kaštieľ Esterházyovcov z roku 1720. Obklopuje ho anglický park Franza Schuberta, ktorý je v súčasnosti chráneným areálom. Zaujímavosťou je aj hrobka rodiny Esterházyovcov z 19. storočia. 

V obci stojí aj rímskokatolícky Kostol sv. Jakuba, ktorého vznik je datovaný až do 14. storočia. Nevšednou súčasťou kostola je rímsky sarkofág, ktorý tvorí obetný stôl hlavného oltára. 

Milovníci histórie by mali navštíviť Soví zámoček, v ktorom sídli múzeum. V expozícii sa nachádzajú rôzne predmety z histórie Želiezoviec, pretože o významnom osídlení mesta, a jeho okolia v minulosti, rozprávajú príbeh naozaj početné archeologické nálezy.

Soví zámoček Želiezovce

Pukanec – mesto moruše čiernej 

Vzdialenosť od Dudiniec: 29 km

Pukanec je kráľovským banským mestom s raritným výskytom moruše čiernej. Je to zriedkavý druh ovocného stromu. V katastri obce sa nachádza až 470 exemplárov, čo predstavuje najväčšiu zdokumentovanú koncentráciu tohto výnimočného stromu v strednej a západnej Európe. Históriu a súčasnosť moruše čiernej približuje aj náučný chodník dlhý približne 3 kilometre. 

V súčasnosti patria medzi najkrajšie pamiatky mesta Kostol sv. Mikuláša a morový stĺp. Podobne, ako v ostatných banských mestách, aj v Pukanci môžeme dodnes obdivovať pozostatky po jeho niekdajšej sláve. Pukanský mestský hrad bol centrom mesta, podobne ako v Kremnici. Z celého mestského hradu sa však zachoval len kostol a časť opevnenia.

V Pukanci nájdete aj Hrnčiarske múzeum a Expozíciu pukanskej histórie dediny. Na vstup do Hrnčiarskeho múzea Jána Franka, kde je možné vyskúšať si aj točenie keramiky, je potrebné sa objednať vopred. Podobne aj do Expozície pukanskej histórie, v ktorej je zahrnutá aj najstaršia história obce Pukanec.

Radnica Pukanec

Nielen v meste Dudince, ale aj v okolí sa nachádza množstvo zaujímavých historických aj prírodných atrakcií. Nudiť sa tu vďaka tomu nebudete ani počas dlhšieho kúpeľného pobytu.

Scroll to Top